Petrole “Şafak Yolculuğu”

Utanmazlık yine canlı yayında gözümüze sokuldu. Batı tüm iki yüzlülüğüyle, bir ülkeye daha saldırdı ve mutlak sonun eninde sonunda gerçekleşmesini bekletiyor Dünya halklarına. Ne hakla peki? Ne hakla buna mauz bırakılıyoruz?

Bir de isim koymuşlar utanmazlıklarına: Şafak Yolculuğu! Neye yolculuk bu? Libya’nın halkının özgürleşmesine mi? Bahreyn halkının özgürlüğü, Suudi Arabistan halkının özgürlüğü ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nin halkının özgürlüğü neden düşünülmüyor? Bakın, Bahreyn halkının üstüne tanklar salındı, komşu ülkelerin askerleri, başka bir ülkenin halkının üstüne saldırdı. İsyanın merkezi olan İnci Anıtı’nın olduğu meydan dümdüz edildi. İnci Anıtı dahi yıkıldı. Kimden ses var? Amerika? Fransa? İtalya? Ses yok. Çünkü utanmazlıklarını gözümüze sokmaya niyetliler.

Bu utanmazlık sınır tanımayacaktır. Tanımıyor da… Elinde füzesi, elinde savaş gemisi, elinde bilmemne füzesi olan Batı, istediği ülkeyi yıkar, istediği ülkenin şehirlerini bombalar. Buna da mutlaka bir neden bulunur. İtalya’nın Libya yönetimine söyleyecek ne sözü olabilir? Kaddafi ile Berlusconi can ciğer değiller miydi? Sarkozy’nin uçakları bombalıyor Libya’yı. O Sarkozy ki, seçimde partisi adına Libya’dan para aldığı ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, füzelerle vuruyor Libya’yı. Şu Dışişleri Bakanı, Kaddafi’nin oğluyla daha yeni sarmaş dolaş olan Amerika’nın. Ve Türkiye… İnsan hakları ödülünü daha yeni almadı mı Başbakan’ımız?

Peki, bu operasyon ne? Bu füzeler? Petrolü mü kesti Kaddafi? Doğal gazı mı azalttı? 42 yıl bir kişiye katlanıp, şimdi onu katlanılamaz yapan ne? Bunun açıklaması var mı? Hem açıklama bir yana, siz Sarkozy’nin, Berlusconi’nin, Clinton’un demokrasi ile ne alakası olabilir? Ne yapmışlar yaşamlarında demokrasi için ki biz onlara inanalım?

Bu olan bir iddia ortaya koymaktır. Bizim için çalışmayanı, bize karşı duranı kendi meşrebine göre deviririz. Ülkesini bombalarız, yakalarsak asarız, keseriz. Zaten bu kişiler diktatör. Kim Kaddafi ya da Saddam’ın devrilmesine ses çıkartır ki? O arada da zaten bizim iki yüzlülüğümüz de aradan kaynar gider. Zaten bu bizim tarzımız. Hiçbir sınır, hak, hukuk tanımayız. Hak bizim elimizdeki füzedir, hukuk bizim uçağımızdır.

Bu bir iddia ortaya koymaktır. Sınır tanımayan bir cüret ile hem de… Mesela Kaddafi meselesi falan değildir. Zaten Kaddafi’yi o Batı ülkelerinden, o Batı liderlerinden ayıramazsınız. Libya’nın yoksullarının sırtında, Afrikalı yoksulların sırtında hangisi daha çok yük? Şimdi Batı diyor ki; sadece ben yük olacağım yoksulların, halkın sırtında. Kaddafi’ye yer yok. İki yüzlülük, utanmazlık burada.

*

Ek: 19 Mart 2003 Bağdat’ın bombalanmaya başlanması. 19 Mart 2011 Libya’nın bombalanmaya başlanması. İşte cüret bu.

“Petrole “Şafak Yolculuğu”” için 2 cevap

  1. ilkan

    Bu işi destekleyen Türklere bakıyorum. Bir kısmı soğuk savaş artığı Amerikan taraftarları. bunları analiz etmeye gerek yok. Benim asıl şaşkınlıkla izlediğim bir kısım arkadaşımın sol-liberal-muhafazakar 40 yaş altı kitlenin durumu. Şu harekata sempati ile bakmayanların tamamının Aydınlık tayfasından olduğunu sanarak konuşuyorlar. Bazı saflar BM kararından bahsediyorlar. Bu adamlara tek diyeceğim “BM’nin yasal mermileri acıtmadan mı öldürür?” olacak. Suudiler 2-3 senedir nerede Şii görse saldırmaya başladı. Önce Yemen, Şimdi Bahreyn adamlar resmen iki tane silahlı sınır ötesi müdahale yaptı kimsenin sesi çıkmadı. Kendi içinde ne haltlar yediğini zaten bilmiyoruz. Suudi çılgınlığı nereye kadar? Bu suudi militarizmini anlatsın http://www.dailymotion.com/video/xc82mi_l-arm%C3%A9e-saoudienne-%C3%A9crase-les-suppo_news Bu da suudi başta körfez silahlanmasının stratejik boyutu olsun http://www.siyahgribeyaz.com/2011/03/ikinci-savasalanna-hazrlk-korfez.html . Kouya dönersem; açıkçası senin kadar sert değilim ama harekat için ne düşünüyorum dersen, en basit tabirle, “İçime sinmiyor”.

  2. […] Böylece en azından kimse yıllarca onlara demokrasi getirmeye çalışmaz. (İlgili bir yazı: Petrole “Şafak Yolculuğu” […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: