Kimdir? & Nedir?

Kimdir?

Yüksek lisans yapan, yazılar yazan, yazdıkları okunsun isteyen ve Yeşil Hareket içerisinde politika yapan biri.

Nedir?

Yeşil Gazete başta olmak üzere, yazdığım tüm yazıları bu sitede toplayamayı düşünüyorum. Daha önce blogspot’ta olan bu site, yasaklamalar yüzünden wordpress’e taşındı. Umarım burada kalıcı olur. İstediğiniz yazıyı, istediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz. Bu site bunun için var.

Koray Doğan, Çanakkale Bayramiç ilçesinin Kirazlı köyünde 3 Eylül 1947 tarihinde doğdu. Babasının asker olmasından dolayı Van, Bitlis, Isparta gibi illeri dolaşan Koray İlköğrenimini Ankara Kabala köyünde başladı. İlköğreniminden sonra sınavları kazanarak Talas Amerikan Ortaokulu’nu kazandı. Okuldaki başarısından dolayı liseyi Tarsus Amerikan Koleji’ne sınavsız girerek tamamladı. Üniversite sınavında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni ilk sırada kazandı.
ODTÜ’de DEV-GENÇ örgütlenmesinde ön sıralarda yer alıyor, aynı zamanda TMMOB sekreterliğinde çalışıyordu.

Koray Doğan ODTÜ’de ABD büyükelçisi KOMER’in arabasının yakılması eylemiyle arandığı, bu nedenle evlerine polisin geldiği biliniyor. Koray 9 Mart 1972 sabahı kendi evine değil nişanlısının evine gelir. Burada polislerle karşılaşır. Polisler kimliğine bakarlar, arananların içinde ismini bulamazlar;  sonra da onu bırakırlar. O evden uzaklaşmaya başladığı sırada polislerden birisi arkasından ateş eder. Yaralanır. Onu hastaneye götüreceklerine “savcılık bekleniyor” gerekçesiyle bir saate yakın orada bekletilir. Sonunda hastaneye ulaştırılır, ancak onca kanama sonucunda kurtarılamaz.

***

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s