Başbakan’ın kafasından geçen örneklerle: Yol-Ağaç-AVM

Bir medeniyet filizlenmiyor, hayatın kaynağına saldırılıyor.
Bir medeniyet filizlenmiyor, hayatın kaynağına saldırılıyor.

Bazen bir konuyu karşımızdakine anlatmanın en iyi yolu, onun çok kullandığı benzetmeler ile hareket edip; onun için değerli olanı söyleyerek, bizim için değerli olanı anlatmak olabiliyor.

Derdimizi anlatmaya çalıştığımız kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Biliyoruz ki onun için AVM önemli, yol önemli ama orman önemsiz. Fakat bizim için durum tam tersi.

Derdimizi anlatmaya çalışırsak:

Örneğin tek şeritli bir yol düşünün. Alelade bir yol. İşe yaramaz mı? Yarar. Fakat bir double yoldan ya da bir otoyoldan aldığın hazzı ondan alıyor musunuz? Yolu medeniyet olarak gören size daha az medeni gelmiyor mu bu tek şeritli yol?

Ya da bir market düşünün. İçine girince bir kaç farklı türün satıldığı bir apartman altı marketi. Bir AVM’den aldığınız tadı ondan alır mısınız? İçinde her şeyin olduğu bir AVM’ye tercih eder misiniz onu?

İşte bizim için de peyzaj ağaçlandırması aynı duruma denk geliyor. Yol kenarlarına ikişer metre arayla dikilmiş tek tek ağaçlar değil; içinde bir yaşam barındıran ormandan mutluluk duyuyoruz. Ormanı içindeki canlı ve cansız varlıklarla bir hayat kaynağı olduğu için; orman olduğu için değerli buluyoruz.

Sizin ya da şehirleri yönetsin diye atadığınız kişilerin yol kenarlarına ektikleri yeşillikler bizde, sizin bir şose yol gördüğünüzde ya da yol kenarında kalmış bir outlet mağazası gördüğünüzde hissettiğiniz hisleri uyandırıyor.

Anlayın artık! Ne yaparsanız yapın Yaşam Kazanacak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: