“Özgür ve demokratik” bir YGS ve liseliler

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonda seçim beyannamesini açıklıyor. Daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye’den bahsediyor, arkasından tek parti iktidarlarını güçlendirecek değişiklikler yapacağız diyor. Seçim barajına nasıl sarıldığı zaten ortada. Koalisyonlar dönemini bundan sonra tarihe gömeceğiz diye de ekliyor AKP Genel Başkanı.

Daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye derken Tayyip Erdoğan, gözüm küçük küçük haberlere takılıyor. Dünün en büyük olayı çoğu gazetede küçük küçük görülmüş. Görülebilmiş. O kadar demokratik ve özgür bir ortamda yaşıyoruz ki; gazeteler son yılların en büyük rezaletini protesto eden binlerce liseliyi haber dahi yapamıyor. Öyle bir özgürlük ve demokrasi için işte. Demokrasi ve özgürlük değil mi? Bir medya oluştur, kaynaklar bir anda onlara akmaya başlasın ve o medya büyüsün. Sonra da sana karşı olanların haberlerini vermesin, verirse terörize ederek versin, hak arayanları suçlu, hak gaspedenleri masum olarak versin.

Dönelim, AKP’nin Genel Başkanı, diyor ki demokrasi ve özgürlük daha da artacak. Gözüm haberlere takılıyor. Dün binlerce liseli sokaklara çıkmış. Bir o kadarı da çıkamamış! Neden biliyor musunuz? Okullarına kilitlenmişler. Fotoğrafları görebilirsiniz, hapishane kapısı gibi okul kapıları ve sadece bir kap yemeğin geçeceği bir aralıktan gözüküyor okullar. Kapılar kilitli. Öğrenciler haklarını aramasın diye, sokağa çıkmasınlar diye. Yani bu güzelim demokrasi ve özgürlük ortamının daha da güçlenmesini engellemesinler diye. Veliler okula girmek istiyor! Yok. Okul kilitli! Kim kilitlemiş? Her zaman demokrasi ve özgürlüğün yılmaz savunucusu olan eğitimin yöneticileri. Hepimiz tanırız onları. Nasıl demokrattırlar, nasıl özgürlükçüdürler, nasıl herkes tarafından sevilirler, nasıl eşitlikçidirler. Herkes mutlaka bilir bunu!

Bir haber daha var! Bu demokratik ve özgür Türkiye’de karşımıza çıkan. YGS üzerine konuşulacak yeni bir şey yok. Aslında çok var. ÖSYM Başkanı her çıkıp konuştuğunda hem itiraf ediyor, hem de yeni bir açık veriyor. Üzerine her zaman konuşulacak bir şey var yani. Fakat şimdi failleri değil, mağdurları konuşmak gerek. Gördünüz mü bilmiyorum, İsmail Paslanmaz adlı bir öğrenci intihar etti. Kendini astı. Bu sene YGS’ye girmişti ve çıkan dedikodular sonrası etkilendiği söyleniyordu! Demek ki, tatmin olmamıştı yeteri kadar. Başka konular da üstüne gelince kendisini öldürdü! Çıksın şimdi ÖSYM Başkanı, sehven oldu desin! Çıksın açıklama yapsın, sonra da birileri tatmin olsun!

Daha özgür ve demokratik Türkiye’ye gidiyoruz! Binlerce liseli sokağa çıkıyor, medya korkudan ve sahiplerini kızdırmamak için bunun haberini veremiyor. Daha özgür ve demokratik bir Türkiye’ye gidiyoruz! Liseliler haklarını aramasınlar diye okullarına kilitleniyor! Teorik bir hapishane olan okulları, pratikte de hapishaneye çevriliyor! Daha özgür ve demokratik bir Türkiye’ye gidiyoruz! Birileri iyi okullara gitsin, organizasyonları daha da kök salsın diye şifreler çıkartıyorlar, savunmasız öğrenciler intihar ediyor! Öyle işte!

““Özgür ve demokratik” bir YGS ve liseliler” için 3 cevap

  1. […] Öğrenciler ise bu durumda tabii ki boş durmuyorlar. O sınava girmiş ya da bir yakını hazırlanmış herkes bilir ki, ömrünüzün ortasından geçer ve öncesiyle sonrasını birbirinden ayırır. O ayrımı iyi geçmek gerekir. Fakat, birilerinin o ayrımda hile yaptığını öğreniyorsunuz, bunun açık açık yapıldığını öğreniyorsunuz, hakkınızı arıyorsunuz. Karşınıza da gardiyanlar çıkıyor. Siz hakkınızı aramayın diye, sizi okula kilitliyorlar. Numaralarınızı alıp, hakkınızda işlem yapmakla tehdit ediyorlar. Belli ki onlar da çoktan tatmin olmuşlar! (İlgili bir yazı:“Özgür ve demokratik” bir YGS ve liseliler) […]

  2. […] Öğrenciler ise bu durumda tabii ki boş durmuyorlar. O sınava girmiş ya da bir yakını hazırlanmış herkes bilir ki, ömrünüzün ortasından geçer ve öncesiyle sonrasını birbirinden ayırır. O ayrımı iyi geçmek gerekir. Fakat, birilerinin o ayrımda hile yaptığını öğreniyorsunuz, bunun açık açık yapıldığını öğreniyorsunuz, hakkınızı arıyorsunuz. Karşınıza da gardiyanlar çıkıyor. Siz hakkınızı aramayın diye, sizi okula kilitliyorlar. Numaralarınızı alıp, hakkınızda işlem yapmakla tehdit ediyorlar. Belli ki onlar da çoktan tatmin olmuşlar! (İlgili bir yazı:“Özgür ve demokratik” bir YGS ve liseliler) […]

  3. […] AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonda seçim beyannamesini açıklıyor. Daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye’den bahsediyor, arkasından tek parti iktidarlarını güçlendirecek değişiklikler yapacağız diyor. Seçim […] Haberin Kaynağı: WordPress.com Top Posts […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: